Underwater Demolition Team 14       

Platoon Rosters

Home Team History UDT-14 Roster UDT-14 PHotos Memorial Page

C.O. Lt. Arthur B. Onderdonk                                X.O.Lt. Jg. Charles F. Emery Jr.    

First Platoon:             

Lt.Jg. James B. Lewis C.O.                                    Lt. Jg. Harold Trafton X.O.

Joseph P. Flynn BM2/c                                         James F. Goodwyne COX

Clarence Kemp M2/c                                            William Achburger Jr. MM1/c

James E. LaRue GM2/c                                         Gerald Otto MOMM

Jack Basham GM1/c                                             Carl B. Carlson QM2/c

Guy W. Whitner GM2/c                                        Rudolph Turcotte BM1/c

Stanley E. Besser GM2/c                                      Herman Massaro GM1/c

Travis S. Kitchens GM1/c                                     Eugene Fergerson GM2/c

Ted Kelsey WJ2/c                                                Harold D. Kerr EM2/c

Richard Swartz BM2/c                                         Raymond Hyman MM2/c

 

Second Platoon:

Warrant Officer W. L. Clendening

Edward J. Murphy GM1/c                                     John Smith GM2c

John D. Kelly GM2/c                                            Harry D. Johnson BM2/c

Ted Machovitz BM2/c                                          William Valentine COX

John F. Lennon SF1/c                                          Marshal L. Ward WT1/c

Clarence Pringle GM1/c                                       Robert Tackert COX

Lewis Massie BM2/c                                            Harry Higginson MOMM1/c

Roy O. Hurne SK1/c                                            William Lovette GM1/c

Jack McGuire BK2/c                                            Leo Bartalomi GM1/c

Edward Mrazeik RM2/c

 

Third Platoon:

Lt.Jg. William F. McMullen C.O.                             Lt. Jg. Lee G. Kurk X.O.

Lamar Russell CCM                                               Russell Riggins CSF

Richard Berry GM1/c                                            Leo E. Goyette BM2/c

Alex Gryzbinsky MM2/c                                         Grover C. Terrell COX

Bennie A. Bozman BGM2/c                                    Melvin R. Barnhart GM1/c

Harold E. Burgess PTR1/c                                      Frank E. Ferance WT3/c

Frank J. Slowinski GM2/c                                      Jack Rhodes CCM

Edward MacDonald GM2/c                                     H. E. Statler BM1/c

Harold Wilson GM2/c

 

Fourth Platoon:

Lt. Jg. Henry K. Henley C.O.                                 Ensign John Hall X.O.

Elmer C. Huffman SC2/c                                       A. M. Tomikle COX

Fabins S. Elmore SK1/c                                        Kade E. Cousins MOMM2/c

Calvin W. Littles COX                                           Harold C. Lucas BM2/c

Leonard Diveley GM3/c                                        H. S. Winters GM2/c

Leroy Pearson M1c                                               N. N. Upchurch GM2c

Frank Castellanos BM2/c                                      Arnold A. Sockwell BM2/c

William Harrison FC2/c                                         Arthur Stack MOMM1/c

Herbert Spears GM2/c                                          Edward I. Seeley COX

Charles V. Casto COX                                           Darvin Robinson BM1/c

Raymond Gallo MOMM3/c                                     Charles D. Smith SM3/c

Edward A. Slatka CBM                                          Eugene Pollock MM1/c

 

Support Personnel:

Jack H. Halberg YM2/c                                          James J. Fleming F1/c

William E. Corbet RDM2/c                                     David Heward SF1/c

Howard Avant Jr. GM1/c                                       F. D. Baker Chief Carp

 

No Platoon Known:

Lyman McElhaney MOMM1/c                                 John R. Wolf BKA2/c

John T. Snodgrass CCM                                        William Fairweather CPM

 

Back to Top

 

Answer to the movie trivia question.

Henry Slate (Left Center bunk) Warren Steven (Standing left of Andrews), Jeffery Hunter (Head shot between Steven and Andrews), Dana Andrews (Center) Peter Leeds (Standing just right of Andrews) William Bishop (On bunk right side center next to Andrews) Harvey Lembeck (Very top bunk far right)

To Return use the Back Key